صنایع دفاعی در ساختار و دکترین کشور جایگاه بسیار مهمی است

صنایع دفاعی در ساختار و دکترین کشور جایگاه بسیار مهمی است
مهر 26, 1398
206 بازدید

یک نماینده ادوار مجلس گفت: صنایع دفاعی در ساختار و دکترین کشور ما از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و طبیعتا از سال‌های گذشته تا کنون توجه براساس خودباوری و اتکاء به نیروی درونی کشور بوده است.

یک نماینده ادوار مجلس گفت: صنایع دفاعی در ساختار و دکترین کشور ما از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و طبیعتا از سال‌های گذشته تا کنون توجه براساس خودباوری و اتکاء به نیروی درونی کشور بوده است.

برنامه “گفت‌وگوی سیاسی” با موضوع(بازخوانی جایگاه برنامه موشکی ایران در دکترین دفاعی کشور و بازدارندگی جامع) با حضور سردار محمد کرمی راد، تحلیلگر مسائل سیاسی، ریاست پژوهشکده علوم دفاعی و امنیتی ملی دانشگاه امام حسین (ع) و نماینده ادوار مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدکرمی‌راد در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌های قدرت ملی در راهبرد دفاعی کشور بحث صنایع دفاعی و جایگاه آن در ساختار نظامی کشور است. طبیعتا ساختار دفاعی کشور ما همچنان‌که از ابتدا گفته شده، دفاعی است و نه تهاجمی. براین اساس بعد از جنگ تحمیلی که قدرت‌ها به واسطه تحریک صدام ‌انجام دادند، طبیعتا توجه به این مهم در دستور کار قرار گرفت و حتی زمانی که مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور بودند، به برخی از صنایع دفاعی توجه ویژه‌ای کردند و درباره بحث موشکی جلسات و برنامه‌های اساسی را شخصا دنبال کردند. برای همین با پدر موشکی ایران، شهید حسن تهرانی‌مقدم که تبحر خاصی در این حوزه داشت، جلسات خاص و بیشتری با ایشان برگزار کردند.

وی افزود: صنایع دفاعی در ساختار و دکترین کشور ما از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و طبیعتا از سال‌های گذشته تا کنون توجه براساس خودباوری و اتکاء به نیروی درونی کشور بوده است. خوشبختانه نیروهای نخبه و جوان در این عرصه وارد شدند و توانستند بخش عمده‌ای از صنایع دفاعی و نظامی ما را بومی کنند و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب در حقیقت همین مساله است که مهم‌ترین مساله ما نیز در رژیم ستم‌شاهی بوده که در هیچ‌کدام از صنایع، مهندسان و تکنسین‌هایی که شاغل بودند، ایرانی نبودند. اگرچه صنایع دفاعی از رشد چندانی برخوردار نبود اما حتی اجازه تعمیرات را نیز به ایرانیان نمی‌دادند.

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: مهم‌ترین مساله در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران که نقش بازدارندگی دارد، صنایع موشکی است و توجه ویژه به همین بُعد نوع سلاح‌ها طبیعی است که به نوع استراتژی دشمن برمی‌گردد. دشمنی که با پیروزی انقلاب اسلامی منافعش به خطر افتاد و جمهوری اسلامی به عنوان یک گفتمان غالب در بحث مبارزه با استعمار و استثمار شکل گرفت که با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی دشمنی‌ها هنوز ادامه دارد و دشمنی و عناد غرب به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی در همه مناسبات فوق‌العاده تاثیرگذار بود. با این حال بسیاری از برنامه‌ها و مسائلی که در مقابله با جمهوری اسلامی در پیش گرفتند، هیچ‌کدام نتوانسته به نتیجه برسد.

محمد کرمی‌راد گفت: ایران اسلامی با الگو گرفتن از قدرت لایزال الهی و تکیه بر نیروی داخلی توانست در میان 9 کشور جهان به دانش هسته‌ای دست پیدا کند. طبیعی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی که تقریبا در 25 سال قبل یکی از راهبردهایشان این بود هر کشوری که به پنج دانش مهم دستیابی پیدا کند، قاعدتا برای آنها تهدید محسوب می‌شود که یکی از این پنج دانش، دستیابی به دانش هسته‌ای است که ایرانی‌ها به این دانش رسیدند.

وی افزود: دستیابی به دانش هوا و فضاست که جمهوری اسلامی هم در بحث موشک‌های بالستیک و پرتاب ماهواره توانست به دنیا نشان دهد که دارای چنین تکنولوژی و قدرت برتر است و در بحث نانو و بیوتکنولوژی نیز ابرکامپیوتر در این دوره توانسته به پیشرفت‌های بسیار مهمی دست پیدا کند که همین موضوع دشمنان را نگران کرده و طبیعتا احساس آنها بر این است که کسی به این قدرت برسد برای آنها نه تنها در منطقه تهدید محسوب می‌شود، بلکه در بحث فرامنطقه‌ای نیز تهدید را جدی گرفتند.

ریاست پژوهشکده علوم دفاعی و امنیتی ملی دانشگاه امام حسین (ع) ادامه داد: در اندیشکده‌های مختلف آمریکایی و اروپایی هر کدام از تحلیلگرانشان نسبت به مساله هسته‌ای ایران مباحث بسیار گسترده و مفصلی را ارائه کردند و خیلی عیان و راحت، دستیابی ما به تکنولوژی را یک تهدید علنی برای خودشان به حساب می‌آورند.

 

برچسب ها